מפה ירוקה
ברוכים הבאים למפה הירוקה של ירושלים!
ירושלים בת קיימא החברה להגנת הטבע
לפי נושאים: אצלי בשכונה:
חפשו אתר בסביבתכם הקרובה או לפי נושא
הציעו אתר חדש
אתר טבע
חיים ירוקים
תרבות וחברה
בית גידול דו-חיים
אתר מים
עץ מיוחד
גן מיוחד
אתר פריחה
אתר צפייה בחרקים
יער ציבורי/ אזור טבעי
מעבר חיות בר/ מסדרונות טבעיים
פארק/ אתר נופש
אתר צפרות וצפייה בחיות בר
שטח פתוח
נוף תצפית/ מראות מיוחדים
שטח לשחרור כלבים
גינה קהילתית
קומפוסט
תחבורה ציבורית
תוצרת אורגנית/ מקומית
אתר מחקר/ מדע
חנות אופניים
חנות יד שנייה
מזון בריא
מוצרים ירוקים
מחזור
אתר תרבות
מרכז קהילתי
מידע ירוק
ארגון סביבתי
ארגון חשוב
בית ספר סביבתי
מידע באינטרנט
ספרייה ציבורית
מוזיאון
שירות חברתי
אתר לשימור
תמונה באבן

תהליכי התכנון והפיתוח למגורים בירושלים לשנת 2040

מסמך "תהליכי התכנון והפיתוח למגורים בירושלים לשנת 2040 - מאגר עתודות, מגמות ומאפייני בינוי"

 

בפברואר 2016, פורסם דו"ח "תהליכי התכנון והפיתוח למגורים בירושלים לשנת 2040". הדו"ח נכתב ע"י אורי ברשישת ותרצה פינקל, והופק בעזרת החברה להגנת הטבע. מטרת המסמך לייצר בסיס נתונים עדכני, המציג באופן בהיר וזמין בפני גורמי הממשל, מקבלי ההחלטות והציבור הרחב את עתודות הקרקע, המגמות ומאפייני הבינוי המקודמים דרך מערכות התכנון של העיר ירושלים.  

 

המסמך הינו המשך לדו"ח של "ירושלים בת קיימא" -  "מאגר עתודות הקרקע למגורים בירושלים 2020 – השפעות והשלכות על עתיד העיר" משנת 2005. כמו אז כן עתה, מסתבר כי קיימות עתודות קרקע למגורים בירושלים, ומוכח מעל לכל ספק כי היזמה לקדם בנייה מסיבית של עשרות אלפי יחידות דיור, באתרי הר חרת ומבוא ביתר-צור הדסה ("בת הרים"), בלב השטחים הפתוחים והשמורים של הרי יהודה, הינה הרסנית ומיותרת מהבחינה הסביבתית והאורבנית, העתידה לגרום נזק כבד לירושלים ולפיתוחה המושכל, ונכון לבטלה אחת ולתמיד. 

 

מכריכת המסמך:

 

המועצה הארצית ובעקבותיה מוסדות התכנון בכל הרמות, קיבלו בשנת 2007 החלטה אסטרטגית חשובה ביותר לעתיד פיתוח המרחב העירוני בירושלים: השקעה בתחום העיר ירושלים פנימה ומיצוי עתודות הקרקע הקיימות בתחום השטח הבנוי, תוך חידוש העיר הפנימית והחייאת מרכז העיר. עיריית ירושלים וראש העיר ניר ברקת העומד בראשה, בשיתוף עם הועדה המחוזית, הרימו את הכפפה והחלו מהלך משמעותי של התמקדות בפיתוח העיר פנימה. תוצאות המהלך באות לידי ביטוי בדוח זה. 

 

בימים אלו מקודמות על-ידי רשות מקרקעי ישראל מספר תכניות בינוי בשטחים פתוחים בהר ירושלים ממערב לעיר, אשר מהוות חריגה משמעותית מן המדיניות הקיימת. ישנה חשיבות עליונה בהצגת תמונה כוללת של מאגר עתודות הקרקע בירושלים וניתוח תהליכי הפיתוח בעיר, על מנת לספק את המידע הדרוש לקביעת המשך המדיניות או הצדקת החריגה ממנה. מטרת דו"ח זה הינה לספק מידע זה באמצעות בחינה של שלושה היבטי פיתוח מרכזיים:

 

1. מאגר עתודות הקרקע למגורים עד שנת 2040

 

2. מגמות הבינוי בעיר ירושלים בין השנים 2006-2014 ותחזית לשנת 2025

 

3. מאפייני הפיתוח העתידי בעיר ירושלים עד שנת 2040: בנייה לגובה, דיור בר השגה, פינוי בינוי

 

בחינת מאגר עתודות הקרקע למגורים בירושלים יחד עם בחינת מגמות הבניה ומאפייני הפיתוח לא משאירים מקום לספק - קיים מאגר מספק של עתודות קרקע למגורים בפנים העיר ואין צורך לחרוג ממדיניות מוסדות התכנון. המשך התכנון בהתאם למדיניות יאפשר לעיר ירושלים להעצים את תהליכי ההתחדשות תוך שמירה על השטחים הפתוחים. 

 

לאתר המפה הירוקה הועלתה גרסה דיגיטלית של הדו"ח, בפורמט PDF. לצפייה, לחצו על התמונה שלמטה.

 

 

כל הזכויות שמורות © החברה להגנת הטבע